Κάτι που του έλειψε πολύ από ο ματς με την Παρί είχε στο χθεσινό ματς ο Ολυμπίακός, καθώς στο β’ ημίχρονο ανέβασε στροφές και έκανε πολλά τρεξίματα.

Στο ματς με την Παρί ο Ολυμπιακός “άδειασε” στο δεύτερο ημίχρονο μετά από ένα καταπληκτικό πρώτο μέρος. Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε χθες το βράδυ, καθώς ο Ολυμπιακός μετά από ένα νωθρό πρώτο μέρος με την Άντερλεχτ να τον στριμώχνει συνεχώς, οι ερυθρόλευκοι στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν τα τρεξίματα, ισορρόπησαν λίγο το ματς και τελικά πήραν μια τεράστια νίκη.

Το “εργαλείο” για την άνοδο στα τρεξίματα του Ολυμπιακού ήταν ο Νταβίντ Φουστέρ, που από την ώρα που μπήκε στο ματς έδωσε άλλη πνοή στον Ολυμπιακό. Οι παίκτες των ερυθρολεύκων, παρόλο που δεν είχαν την κατοχή και ήταν συνεχώς πίσω από την μπάλα, κυνηγούσαν τις φάσεις με τον Φουστέρ να κινείτε συνεχώς στο χώρο του κέντρου.

Σε ότι έχει να κάνει με τους αριθμούς, στο α’ ημίχρονο, η Άντερλεχτ έτρεξε 54,07 χλμ. και στο β’ έκανε 54,4 χλμ. Συνολικά οι γηπεδούχοι έκαναν 108,4 χλμ.

Ο Ολυμπιακός; Στο α’ μέρος έκανε 55,02 χλμ. και στο β’ ημίχρονο 57,04, δηλαδή συνολικά 112,07.

Έτρεξε, δηλαδή, σαφώς περισσότερο από την Άντερλεχτ ο Ολυμπιακός, όμως δεν ήταν μόνο αυτό. Οι ερυθρόλευκοι στο β’ μέρος έκαναν 2 χλμ. πιο πολλά απ’ ό,τι στο α’ μέρος.

Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, ας δούμε τον αγώνα με την Παρί. Ο Ολυμπιακός στο α’ μέρος έκανε 54,1 χλμ. και στο β’ μόλις 50,5. Και οι φιλοξενούμενοι 51,8 στο α’ ημίχρονο (με κατοχή μπάλας 54-46 για τους Γάλλους) και 50,5 στο β. Συνολικά: Ολυμπιακός 104.6 χλμ. – Παρί 102,3.

Η Άντερλεχτ είχε κάνει 112,5 χλμ. στο ματς με την Μπενφίκα την 1η αγωνιστική.

Aπό τον Ολυμπιακό τα περισσότερα χλμ. στο Βέλγιο έκανε ο Σάμαρης με 11,9, ακολούθησε ο Ντινγκά με 11,4 και τρίτος ήταν ο Μπονγκ με 10,8.

Με την Παρί είχαμε: Σάμαρης 11,1 χλμ., Μασάντο 10,9 χλμ. και Μπονγκ 10,1 χλμ.