Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πέρασε στον τελικό της Ευρωλίγκα νικώντας τη Σιένα με 77-69, όπου την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία επικράτησε στον άλλο ημιτελικό της Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 82-63.

Οι πράσινοι δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο  υποπίπτοντας σε πολλά λάθη και χάνοντας πάρα πολλά ριμπάουντ (10 μόνο στα πρώτα λεπτά).Από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου και έπειτα οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έγιναν πιο πιεστικοί στην άμυνα και με μπροστάρη τον Καλάθη ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά 4 πόντων(40-36).

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με έξι (42-36) και στη συνέχεια μπλόκαρε στην επίθεση λόγω της αστοχίας του από την περιφέρεια, αλλά η Σιένα επιδόθηκε σε μία σειρά λαθών κι ένα ρεσιτάλ χαμένων σουτ (1/12 τρίποντα μετά από 25 λεπτά αγώνα) που δεν της επέτρεπαν να απειλήσει. Οι-σε εξαιρετική βραδιά-Φώτσης και Καλάθης κέρδισαν το τέταρτο φάουλ των Λαβρίνοβιτς και Μος αντίστοιχα (σύντομα ακολούθησε και ο Ράκοβιτς), οι παίκτες του Ομπράντοβιτς εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και η διαφορά έφτασε στο +11, 49-38, τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο. Η Σιένα έβαλε… γκολ μετά από πεντέμισι λεπτά χάρη σε δύο βολές του ΜακΚάλεμπ και το τρίποντο του Φώτση έφερε τον Παναθηναϊκό στο 52-40. Το συγκρότημα του Πιανιτζάνι βρήκε λύσεις από τη γραμμή και ένα τρίποντο του Χέρστον μειώνοντας στους επτά (54-47), ωστόσο οι «πράσινοι»-μιας και η Σιένα φορούσε λευκά-τελείωσαν την περίοδο με λέι απ του Καλάθι και σκορ 56-47.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τρίποντο του Χέρστον (56-50) και κερδίζοντας το τρίτο φάουλ του Διαμαντίδη. Ο Παναθηναϊκός δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες να αυξήσει τη διαφορά του (61-52) και ο Στόουνρουκ με μία ακόμη «βόμβα» έφερε την ομάδα του ξανά στο -6 (61-55) επτά λεπτά πριν το τέλος. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δεν πανικοβλήθηκαν. Τροφοδοτώντας τον Βουγιούκα, που δεν είχε αντίπαλο στα κυβικά του (Στόουνρουκ) διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας, 68-57, στα μισά της περιόδου. Το τετράποντο του Καουκένας αναπτέρωσε τις ελπίδες της Σιένα, που 83 λεπτά πριν το φινάλε πλησίασε στους πέντε (72-67). Το καλάθι του Μπατίστ (74-67) και το άστοχο σουτ του Ράκοβιτς απλώς απομάκρυναν και την τελευταία αμφιβολία για τον τελικό νικητή.

Έτσι ο Παο επικράτησε με 77-69 περνώντας για έβδομη φορά στην ιστορία του στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στην Ευρώπη. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως οι παίκτες του τριφυλλιού δεν πανηγύρισαν την πρόκριση, δείχνοντας πως μόνο  η κατάκτηση της κούπας θα τους ικανοποιήσει.