Το καθοριστικότερο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου έκανε απόψε ο Ολυμπιακός στο στάδιο "Καραϊσκάκη". Οι "ερυθρόλευκοι" επιβλήθηκαν 6-2 του Πανθρακικού στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι με τις μηχανές ωστόσο να ανάβουν στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο σκορ με τα γκολ των Μελίσση (4' αυτογκόλ) και Ιμπαγάσα (11') αλλά η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση. Ισοφάρισαν σε 2-2 με τους Τζάνη (20') και Λουσέρο (32') αλλά οι γηπεδούχοι "ξέσπασαν" στην επανάληψη του αγώνα.

Το 3-2 σημείωσε ο Μήτρογλου (48'), Ο Φετφατζίδης (52') το αμέσως επόμενο ενώ ο Μήτρογλου δύο λεπτά αργότερα ανέβασε το δείξτη του σκορ στο 5-2 με δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φουστέρ στο 55'. Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό που βρίσκεται έτσι αγκαλιά με την πρόκριση στον μεγάλο τελικό!