Όχι απλά εξαιρετικά σημαντική αλλά και ιστορική ήταν η νίκη 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης χθες το βράδυ (13/09) επί της συμπολίτισσας Ρεάλ στο μεγάλο ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας για την 3η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Και τούτο γιατί είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του μαδριλένικου ντέρμπι που οι «ροχιμπλάνκος» «αλώνουν» για 2ο σερί  παιχνίδι το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

1380401133051 lc galleryImage Atletico Madrid s Brazili

Πέρυσι (28 Σεπτεμβρίου) η ομάδα του Ντιέγκο Σιμενόνε είχε περάσει νικηφόρα 1-0 από το σπίτι της «βασίλισσας» χάρη στο γκολ του Ντιέγκο Σιμενόνε. Η εν λόγω νίκη ήταν η πρώτη των «ροχιμπλάνκος» εκεί έπειτα από 11 ματς (οκτώ ήττες στη διαδρομή) και πρώτη από τον Οκτώβριο του 1999.

Παράλληλα είναι η 4η σερί αναμέτρηση τους που η Ρεάλ αποτυγχάνει να νικήσει την αντίπαλο της σε κανονική διάρκεια αγώνα (το έκανε μεν τον περασμένο Μάιο στη Λισσαβόνα στο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ αλλά στην παράταση με 4-1 καταφέρνοντας μάλιστα να ισοφαρίσει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η πιο πρόσφατη νίκη της Ρεάλ στην έδρα της επί της πρωταθλήτριας Ισπανίας ήταν το 3-0 τον περασμένο Φεβρουάριο για το Κύπελλο της μεγαλύτερης σε έκταση και πληθυσμό χώρας της Ιβηρικής Χερσονήσου.

1asssss

Να σημειωθεί τέλος ότι η σαββατιάτικη νίκη της Ατλέτικο είναι η μόλις 14η της στις 82 μονομαχίες τους στην έδρα της Ρεάλ που προηγείται στο σχετικό απολογισμό με 55 και σύνολο τερμάτων 164 υπέρ της και 94 κατά.