Σε ένα πολύ καλό ντέρμπι, αντάξιο των ονομάτων των δυο «μονομάχων», Άρης και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν δυο φορές τα ηνία στο σκορ χάρη στα γκολ των Αθανασιάδη (2’) και Καμαρά (26’), αλλά ο Αγκάνθο απάντησε με δυο τέρματα στο 5ο και 71ο λεπτό (πέναλτι) αντίστοιχα. Ο «δικέφαλος του βορρά» που παρέμεινε δυο βαθμούς πίσω από τον Αστέρα Τρίπολης ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο Κωνσταντινίδης αποβλήθηκε στο 70’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το «Κλεάνθης Βικελίδης» μόλις στο 2ο λεπτό, καθώς μετά από ωραία ενέργεια και στρώσιμο του Σαλπιγγίδη στον Αθανασιάδη, ο τελευταίος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη και άνοιξε το σκορ! Πριν προλάβουν να περάσουν τρία λεπτά, ωστόσο, ο Άρης απάντησε με τον Αγκάνθο και ένα εκπληκτικό σουτ που εξαπέλυσε μέσα από την περιοχή του Ιτάνζ για το 1-1! Ο ΠΑΟΚ είχε μια ακόμα καλή στιγμή στο 13’, όταν ο Καμαρά σούταρε από πλάγια θέση εντός περιοχής, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε σταθερά. Ένα μακρινό σουτ του Κάτσε από πλευράς «δικεφάλου» δεν είχε τύχη (24’), αλλά δε συνέβη το ίδιο στο 26 με τον Καμαρά! Ο νεοαποκτηθείς παίκτης του ΠΑΟΚ με δυνατό σουτ έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους! Όπως έγινε μετά το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ, οι «κίτρινοι» θέλησαν να απαντήσουν άμεσα με τον Αγκάνθο, αλλά αυτή τη φορά η μπάλα έπειτα από την κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ (34’). Ο Τάτος απείλησε εκ νέου τα καρέ του Ιτάνζ στο 39ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Πουλίδο παρεμβλήθηκε με κεφαλιά και άλλαξε πορεία στη μπάλα. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου έλαβε χώρα στο 43ο λεπτό με τον Αθανασιάδη, ο οποίος πήρε μια κεφαλιά υπό πίεση χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι καλό για τον «δικέφαλο του βορρά». Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι (2-1) στο πρώτο μέρος.

Το πρώτο εικοσάλεπτο στην επανάληψη πέρασε δίχως κάποια αξιόλογη φάση για τους δυο «μονομάχους», με τον Άρη να διαμαρτύρεται στο 65ο λεπτό για χέρι του Κάτσε στη μεγάλη περιοχή του Ιτάνζ και επομένως πέναλτι! Μπορεί τα παράπονα τους να μην εισακούστηκαν από τον διαιτητή, αλλά δε συνέβη το ίδιο στο 70ο λεπτό, όταν ο Κωνσταντινίδης ανέτρεψε τον Αγκάνθο στη μεγάλη περιοχή και ο Ισπανός από το σημείο του πέναλτι ισοφάρισε (71’) εκ νέου το ματς για τους «κίτρινους»! Επιπλέον, ο Κωνσταντινίδης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Βόσκακη κι έτσι ο ΠΑΟΚ συνέχισε το ντέρμπι με δέκα παίκτες. Τα αίματα άναψαν προσωρινά στο 75’ εξαιτίας ενός σκληρού μαρκαρίσματος στον Αθανασιάδη, με τον Βοσκάκη να δείχνει από μια κίτρινη στους Βελλίδη, Τριανταφυλλάκο, αλλά και τον φορ του «δικεφάλου». Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι «κίτρινοι» αύξησαν την πίεση στα τελευταία λεπτά, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν καλά οργανωμένοι στην άμυνα κι έτσι ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Ο Ολίσε με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων προσπάθησε να απειλήσει τον Βελλίδη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ κι έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Βοσκάκη βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 2-2!

Άρης (Μιχαλήτσιος):Βελλίδης, Γιαννίτσης (46’ Παπαζαχαρίας), Καζναφέρης, Αγκάνθο, Τάτος, Κοτσαρίδης (74’ Καραγιάννης), Πουλίδο, Γιαννιώτας (46’ Τριανταφυλλάκος), Ζαραδούκας, Διαμαντάκος, Κοέλιο.

ΠΑΟΚ (Δώνης): Ιτάνζ, Σίλντεφελντ, Σαλπιγγίδης (73’ Αποστολόπουλος), Λίνο, Φωτάκης (90+2’ Κατσικάς), Κωνσταντινίδης, Λαζάρ, Κάτσε, Κατσουράνης, Αθανασιάδης, Καμαρά (82’ Ολίσε).