Τα σκορ των πρώτων αγώναν έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για τις Γιουβέντους και Παρί Σεν Ζερμέν που "σφράγισαν" απόψε τα εισιτήριά τους για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου βρίσκονται από χθες Ρεάλ Μαδρίτης και Μπορούσια Ντόρτμουντ. Η Γιοούβε επικράτησε και στο Τορίνο 2-0 της Σέλτικ (3-0 στη Γλασκώβη) ενώ οι Γάλλοι έμειναν στο 1-1 με τη Βαλένθια στο "Parc des Princes", σε ένα παιχνίδι που απέκτησε ενδιαφέρον όταν οι "νυχτερίδες" προηγήθηκαν στο σκορ αλλά που έληξε χωρίς παρατράγουδα για τους γηπεδούχους.

H "Κυρία" μετά από οκτώ ολόκληρα χρόνια, προκρίνεται στους "8" της διοργάνωσης και μάλιστα με δύο νίκες και συγκομιδή πέντε γκολ χωρίς να δεχθεί κανένα στη φάση αυτή, υπενθυμίζοντας σε όλους ότι είναι ένα εκ των δυνατών φαβορί για τον τίτλο.

Το 1-0 έκανε ο Μάτρι στο 24' βάζοντας ουσιαστικά… ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχε η Σέλτικ για κάτι καλύτερο. Το δεύτερο γκολ για τους Ιταλούς πέτυχε ο Κουαλιαρέλα στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιώργος Σαμαράς ήταν βασικός, συνέβαλε τα μέγιστα αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, ο ρυθμός που επικρατούσε ήταν ένας. Η Βαλένθια έψαχνε τρόπους να φτάσει στο γκολ που χρειαζόταν (είχε ηττηθεί 2-1 στο πρώτο ματς) και η Παρί έπαιζε όσο έπρεπε, γνωρίζοντας ότι έχει το πάνω χέρι και δεν απειλείται.

Το 0-1 του Γιόνας στην επανάληψη (55') έδωσε άλλη τροπή στον αγώνα και αναπτέρωσε το ηθικό των Ισπανών ενώ η ισοφάριση σε 1-1 του Λαβέτσι με εκπληκτικό σουτ έφερε την αναμέτρηση σε σκορ… παράταση στο παρά ένα!

Δεύτερο τέρμα από την ομάδα του Βαλβέρδε όμως δεν είδαμε κι έτσι οι Γάλλοι πήραν τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά, κάτι που είχαν να πετύχουν 18 χρόνια! Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής ωστόσο βρέθηκε στο γήπεδο για να παρακολουθήσει τον αγώνα.