Έπειτα από τρεις μήνες και επτά ημέρες, δυο ισοπαλίες και δυο ήττες, ο Παναθηναϊκός κέρδισε στο Ολυμπιακό Στάδιο τον ΟΦΗ με 3-1 και έκανε ένα σημαντικό βήμα προς την είσοδο στην πεντάδα. Ένα γκολ του Μαρίνου (29’) και δυο του Τοτσέ (39’, 75’) χάρισαν στους «πράσινους» το πολύτιμο τρίποντο, ενώ για τους Κρητικούς είχε ισοφαρίσει (31’) προσωρινά ο Κουτσιανικούλης. Ο Παπάζογλου αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 95’ κι έτσι ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο.

Με εξαίρεση μια άστοχη προβολή του Παπάζογλου στο 7ο λεπτό, οι «πράσινοι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα και πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ νωρίς. Το άσχημο πλασέ του Τοτσέ (9’) ακολούθησε ένα μακρινό σουτ του Σο (12’) που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του ΟΦΗ και ένα ακόμα από τον Σισοκό (16’) που ήταν επίσης άστοχο. Ο τελευταίος, ωστόσο, είχε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους (18’) μετά από ωραία ενέργεια του Μαυρία, αλλά ο Αγριμάκης έδιωξε σε κόρνερ! Μια αντεπίθεση από πλευράς Κρητικών δεν είχε ευτυχή κατάληξη στο 24’, καθώς το σουτ του Παπάζογλου δε βρήκε στόχο. Η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων μετά από φάουλ του Σισοκό στο 26’, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0! Ο Μαρίνος με μια σέντρα-σουτ αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ και άνοιξε το σκορ στο ματς. Προτού, όμως, κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των «πρασίνων», οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι και πάλι σε ισορροπία στο 31ο λεπτό. Ο Παπάζογλου έβγαλε με μια έξυπνη πάσα τον Κουτσιανικούλη σε θέση βολής κι εκείνος νίκησε τον Καρνέζη για το 1-1! Παρόλα αυτά, οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω και στο 39’ πήραν εκ νέου τα ηνία στον αγώνα χάρη στον Τοτσέ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση και έκανε το 2-1, το οποίο ήταν παράλληλα το σκορ του πρώτου ημιχρόνου!

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης έλαβε χώρα στο 49’ με ένα μακρινό σουτ του Σο, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Κουτσιανικούλης απείλησε εκ νέου την εστία του Καρνέζη (51’), αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού μπλόκαρε το σουτ του νεαρού φορ. Το ανάποδο ψαλίδι του Σο (55’) πέρασε αρκετά μέτρα πάνω από τα δοκάρια του ΟΦΗ, ενώ στο 58’ ο Κουτσιανικούλης δεν πρόλαβε τη μπάλα μετά από παράλληλη σέντρα του Κυριζίδη κι έτσι χάθηκε μια καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Αγριμάκης (68’) κράτησε με αλλεπάλληλες επεμβάσεις ανέπαφη την εστία του, τόσο στο σουτ του Μαυρία, όσο και σε αυτό του Μαρίνου, ενώ έδιωξε σε κόρνερ και το πλασέ του Ζέκα στο 70ο λεπτό. Δεν κατάφερε, ωστόσο, να αποτρέψει το μοιραίο στο 75ο λεπτό, όταν και μετά από έξυπνη πάσα του Σισοκό στον Τοτσέ, ο Ισπανός έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε σωστά για το 3-1 υπέρ των «πρασίνων»! Μια ακόμα κάθετη πάσα του Σισοκό προς τον Εσπράθα (83’) δεν είχε ανάλογη επιτυχία, αφού η μπάλα κόντραρε πάνω στον Σαρ μετά το σουτ του Ισπανού. Ο Σισοκό έχασε σημαντική ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στο 89’ όταν πέρασε δυο αντιπάλους και σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Ο Παπάζογλου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και έτσι οι Κρητικοί ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες! Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο παιχνίδι, το οποίο έληξε με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να πανηγυρίζουν μια πολύτιμη νίκη έπειτα από τρεις αγωνιστικές.

Παναθηναϊκός (Φάμπρι):Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Μπουμσόνγκ, Πίντο, Μαρίνος, Βιτόλο, Σο, Φουρλάνος (37’ Ζέκα), Σισοκό, Μαυρίας (78’ Εσπράθα), Τοτσέ (82’ Φορναρόλι).

ΟΦΗ (Πετράκης): Αγριμάκης, Κουρδάκης (51’ Ζαχαράκης), Σαρ, Σόουζα, Ιωαννίδης, Κουτσιανικούλης, Βερόν, Μακρής, Κυζιρίδης (79’ Καπουράνης), Περογαμβράκης (68’ Βιτώρος), Παπάζογλου.