Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Μάντσεστερ Σίτι είχε τις απαντήσεις και επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Έβερτον.

Η ομάδα του Κέβιν Μιραλάς, μπορεί να άνοιξε το σκορ με τον Λουκάκου στο 16′, αλλά η γρήγορη απάντηση των ”πολιτών” στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Νεγρέδο ήταν το ”κλειδί”.

Από εκεί και πέρα η Σίτι πήρε τον έλεγχο και έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 2-1, αφού ο Αγκουέρο στο 45′ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο ίδιος παίκτης με εκτέλεση πέναλτι στο 69′ έδωσε αέρα δύο τερμάτων για τους ”πολίτες” και κάπως έτσι μετά από δύο αγωνιστικές ο Πελεγκρίνι είδε ανακουφισμένος τους παίκτες του να κερδίζουν.

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Κολάροφ (57′ Κλισί), Σαμπαλέτα, Λέσκοτ, Κομπανί (33′ Νάσταζιτς), Σίλβα, Μίλνερ, Αγουέρο (79′ Νασρί), Τουρέ, Φερναντίνιο, Νεγρέδο

Εβερτον: Χάουαρντ, Μπέινς, Τζαγκιέλκα, Κόουλμαν, Ντεστέν, Οσμαν (63′ Γκίμπσον), Μιραλάς (63′ Ντεουλοφέου), Νέισμιθ, ΜακΚάρθι, Μπάρκλεϊ, Λουκάκου (82′ Κονέ)