Η Λίβερπουλ έκανε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα εντός έδρας με 1-0 από την Σαουθάμπτον

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς δεν τα κατάφερε στο Άνφιλντ και ο Λόβρεν στο 53ο λεπτό έδωσε το μεγάλο διπλό στην Σαουθάμπτον. Η Λίβερπουλ δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο και οι ”Άγιοι” με μία πολύ καλή εμφάνιση επικράτησαν , χάνοντας μάλιστα και ευκαιρίες για δεύτερο γκολ.

Στα άλλα παιχνίδια η Έβερτον πέτυχε ένα σημαντικό διπλό στην έδρα της Γουέστ Χαμ και μάλιστα με το εντυπωσιακό 3-2. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μιραλάς ήταν ο Μπάινες που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ (62ο και 83ο λεπτό), ενώ το νικητήριο το πέτυχε ο Λουκάκου στο 85ο λεπτό. Η Γουέστ Χαμ είχε καταφέρει να προηγηθεί δύο φόρες, πρώτα με τον Μόρισον στο 31ο λεπτό και μετά με τον Νομπλ που εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 76ο λεπτό, αλλά 5 λεπτά μετά αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Η Νιούκαστλ έχασε με το ίδιο σκορ από την Χαλ μέσα στην έδρα της προηγούμενη δύο φορές με γκολ του Ρεμί (10ο και 44ο λεπτό). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο επανήλθαν, αλλά πήραν και την νίκη με τα γκολ των Μπρέιντι, Μοχαμαντί και Αλούκο.

Σάββατο

Νόριτς – Άστον Βίλα 0-1 (30′ Κόζακ)

Γουέστ Χαμ – Έβερτον 2-3 (31′ Μόρισον, 76′ πέν. Νόουμπλ / 62′ και 83′ Μπέινς, 85′ Λουκακού)

Νιούκαστλ – Χαλ 2-3 (10′ και 44′ Ρεμί / 26′ Μπρέιντι, 48′ Ελ Μοχαμαντί, 76′ Αλούκο)

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 0-1 (53′ Λόβρεν)

Γουέστ Μπρομ – Σάντερλαντ 3-0 (20′ Σεσενιό, 76′ Ρίτζγουελ, 90′ Αμαλφιτανό)

Τσέλσι – Φούλαμ (19:30)