Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Ντόρμουντ στο φετινό πρωτάθλημα, χάνοντας με 2-0 από την Γκλάντμπαχ.

Έκανε τις ευκαιρίες, δεν πέτυχε κάποιο γκολ και τελικά το πλήρωσε ακριβά. Οι παίκτες του Κλοπ ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά αυτό φυσικά δεν έφτανε για να πάρει την νίκη.

Ο Χούμελς στο 80′ έκανε πέναλτι, είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή και ο Κρούζε έκανε από την άσπρη βούλα το 1-0. Στο 85 λεπτό ο Ρόις σημάδεψε το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ και αφού δεν σκόραρε, είδε την Γκλάντμπαχ στο επόμενο λεπτό να κάνει το 2-0 με σκόρερ αυτή την φορά τον Ράφαελ.

Γκλάντμπαχ (Λουσιέν Φαβρ): Τερ Στέγκεν, Βεντ, Ντομίνγκεθ (56′ Μπρόουβερς), Στραντσλ, Γιάντσκε, Νόρντβαϊτ (83′ Κράμερ), Σάκα, Αράνγκο, Χέρμαν (77′ Χργκότα), Ράφαελ, Κρούζε

Ντόρτμουντ (Γίργκεν Κλοπ): Βαϊντενφέλερ, Ντουρμ, Χούμελς, Σούμποτιτς, Γκρόσκροϊτς, Μπέντερ (72′ Χόφμαν), Σαχίν (89′ Γκίντερ), Μχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ, Ρόις, Λεβαντόφσκι