Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέβαλε τεράστρια προσπάθεια αλλά η αστοχία της ήταν μεγάλη, τα τέσσερα γκολ του Ντόρτμουντ πολλά κι ο χρόνος της λίγος για να πετύχει το τρίτο γκολ που θα την έστελνε στον τελικό του Γουέμπλεϊ. Οι Μαδριλένοι κέρισαν 2-0 στο Μπερναμπέου τη Μπορούσια όμως αποκλείστηκαν από τους Γερμανούς όπως είχε συμβεί και πέρσι με αντίπαλο τη Μπάγερν Μονάχου.

Άργησε να ανοίξει λογαριασμό και να πιστέψει στην ανατροπή η Ρεάλ αλλά το έκανε στο 83' με τον Μπενζεμά ενώ πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Ράμος βρήκε δίχτυα και έβαλε φωτιά στο ματς ξεσηκώνοντας φυσικά τον κόσμο στις κερκίδες. Οι "μερένχες" πάλεψαν για το 3-0 αλλά η μπάλα δεν παραβίασε ξανά την εστία των φιλοξενουμένων που πήραν ήδη θέση στον μεγάλο τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και πιθανότατα θα αντιμετωπίσουν τη Μπάγερν που αύριο αγωνίζεται με τη Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι έχασαν κλασικές ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με τους Ντι Μαρία, Ρονάλντο και Οζίλ ενώ κορυφαια στιγμή για τη Ντόρτμουντ το δοκάρι του Λεβαντόφσκι στο δεύτερο μέρος αλλά και το χαμένο τετ α τετ του Ρόις. Ίσως η επέμβαση της διοργάνωσης από τον Λόπεθ.

Οι Γερμανοί έζησαν τον εφιάλτη για λίγα λεπτά αλλά το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε αγκαλιά με μία μεγάλη πρόκριση…

Συνθέσεις…

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Λόπεθ, Εσιέν, Ράμος, Βαράν, Κοεντράο (57΄Κακά), Τσάμπι Αλόνσο (67΄Κεντίρα), Μόντριτς, Εζίλ, Ντι Μαρία, Ρονάλντο, Ιγκουαίν (57΄Μπενζεμά).

Ντόρτμουντ (Γούργκεν Κλοπ): Βαϊντερφέλερ, Πίστσεκ, Χούμελς, Σούμποτιτς, Σμέλτσερ, Μπέντερ (90΄Σαντάνα),, Γκουντογκάν, Μπλαστσικόφσκι Ρόις, Γκέτσε (15΄ Γκροσγκρόιτς), Λεβαντόφσκι (86΄Κελ).