Η Βαλένθια το πάλεψε, ισοφάρισε δυο φορές τη «Βασίλισσα», αλλά ο Χεσέ με γκολ στο 81′ την κράτησε στο κόλπο του τίτλου (3-2).

Ο Ρονάλντο ισοφάρισε τον Ντι Στέφανο στην κορυφή των σκόρερ της Ρεάλ στα εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος (71 γκολ), ενώ με το τέρμα που πέτυχε έγινε ο 4ος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας με 164 τέρματα (ισοφάρισε τον Σάντσες). Ωστόσο, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Χεσέ, ο οποίος δέκα λεπτά έπειτα την είσοδό του στο ματς κατάφερε με δικό του τέρμα (81′) να λυτρώσει τη Ρεάλ (3-2) και να την κρατήσει στο -5 από την κορυφή της βαθμολογίας. Μπορεί η Ρεάλ να έφυγε για 5η διαδοχική σεζόν νικήτρια από το Μεστάγια, αλλά για να φτάσει στη φετινή νίκη… ίδρωσε, ενώ η Βαλένθια έχει πολλά παράπονα για το δεύτερο τέρμα του Κριστιάνο, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Παρί δεν λέει να ξεφύγει…

Πρώτη είναι εδώ και καιρό. Τη διαφορά απ’ τη Μονακό μπορούσε (μετά την γκέλα της) να την ξανανοίξει στους έξι πόντους. Και υποδεχόμενη τη Λιλ, η Παρί Σεν Ζερμέν ήθελε να βγάλει απ’ τη μέση και τον δεύτερο διεκδικητή του τίτλου. Μόνο που η ομάδα του Ρενέ Ζιράρ δεν… πολυσυμφωνούσε.

Αντιμετωπίζοντας λοιπόν ακομπλεξάριστα την αντίπαλό της, την απείλησε με την πρώτη ήττα φέτος στην έδρα της. Kαι τελικά απέσπασε παλικαρίσια ισοπαλία 2-2. Διότι οι φιλοξενούμενοι -όχι απλά δεν πτοήθηκαν απ’ το γκολ του Ιμπραΐμοβιτς, αλλά γύρισαν το παιχνίδι (με τέρμα του Μαβουμπά και πέναλτι του Καλού).

Χρειάστηκε λοιπόν ένα αυτογκόλ του Μπασά στο 72’ (και λίγη τύχη, είναι η αλήθεια, στα πιεστικά τελευταία λεπτά) για να πάρει τον πολύτιμο πόντο. Αυτόν που δεν κρατά απλώς το ενδιαφέρον στην κορυφή (με τη Μονακό να μένει σε απόσταση τριών πόντων), αλλά κρατά και την ίδια ισότιμη διεκδικήτριά της!