Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Καλλονής και πέτυχε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τι και αν η ομάδα από την Μυτιλήνη έπαιζε με 10 παίκτες από το 25ο λεπτό λόγω αποβολής του Αναστασιάδη, ο Αστέρας παρά τις ευκαιρίες δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Όταν όμως το έκανε το 69ο λεπτό με τον Ντε Μπλάσις, η νίκη ήρθε φυσιολογικά για τους παίκτες του Σάκη Τσιώλη με τον Καράσκο να κλείνει το σκορ στο 91ο λεπτό. Η αλήθεια είναι πάντως πως ο Αστέρας θα μπορούσε να έχει πετύχει και παραπάνω γκολ, αφού στο τελέυταίο μισάωρο της αναμέτρησης η Καλλονή έμεινε από δυνάμεις και οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες.

Αστέρας (Τσιώλης): Ερνάντεζ, Τσαμπούρης, Γκόιαν, Κοντοές, Πιπίνης, Ζησόπουλος (59′ Καράσκος), Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Γκρατσίνι (66′ Κάφα), Ναβάρο (80′ Εντό), Χουάνμα.

Καλλονή (Ματζουράκης): Σιδεράκης, Αναστασιάδης, Λεάντρο, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Μαρσέλο, Φαρία (30′ Γκάσιτς), Λεοζίνιο, Χουάνλου (79′ Σιλιγαρδάκης), Καζάκης, Μανούσος (75′ Περόνε).