Η Ιταλία μπορεί να είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, όταν όμως της παρουσιάστηκε η ευκαιρία, δεν την άφησε ανεκμετάλλευτη. Η “σκουάντρα ατζούρα” λοιπόν “τσίμπησε” την ισοπαλία (2-2) με την Δανία στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και απομάκρυνε το όνειρο των μπαράζ από τους Σκανδιναβούς.

Ο Οσβάλντο έβαλε μπροστά τους Ιταλούς στο 28′ με ένα πολύ όμορφο τέρμα αλλά οι Δανοί ισοφάρισαν λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι που ήθελαν και περισσότερο τη νίκη, έκαναν την ανατροπή στο 79′ με τον Μπέντνερ αλλά ο Ακουιλάνι με γκολ στο 91′ τους πήρε τη μπουκιά από το στόμα!

ΔΑΝΙΑ: Άντερσεν, Γιάκομπσεν, Άγκερ, Μπίελαντ, Μποΐλεσεν, Κβιστ, Ζίμλινγκ (81′ Αντρέασεν), Μπραϊθγουάιτ (46′ Λάρσεν), Έρικσεν, Κρον Ντέλι, Μπέντνερ (84′ Μάκιενοκ).

ΙΤΑΛΙΑ: Μπουφόν, Ντε Σιλβέστρι, Ρανόκια, Κιελίνι, Μπαλτζαρέτι, Μοντολίβο (81′ Τζιλαρντίνο), Μαρκίζιο (68′ Ακουϊλάνι), Μότα, Καντρέβα, Ντιαμάντι (77′ Τσέρτσι), Οσβάλντο.