Στο καλύτερο ματς της 1ης αγωνιστικής των προκριματικών του Eυρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2012, η Κύπρος πέτυχε την μεγαλύτερη έκπληξη αποσπώντας τον βαθμό της ισοπαλίας από την Πορτογαλία, ισοφαρίζοντας στο 89' με τον Αβραάμ σε 4-4!

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, ανοίγοντας το σκορ με τον Στάθη Αλωνεύτη στο 3ο λεπτό. Η απάντηση των Λουζιτανών ήταν άμεση, καθώς ισοφάρισαν με τον Αλμέιδα στο 8', όμως ο Κωνσταντίνου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 11'.

Οι δύο αντίπαλοι πήγαν ισόπαλοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, καθώς ο Μεϊρέλες πρόλαβε κι έκανε το 2-2 στο 29'.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά τα ηνία στο ματς με τον Ντάνι στο 50', αλλά ο Οκκάς ισοφάρισε στο 57ο λεπτό, αποδεικνύοντας οτι η Κύπρος θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της.

Με το ίδιο πείσμα οι γηπεδούχοι έκαναν το 4-3 στο 60' με τον Φερνάντες και φτάνοντας προς το φινάλε όλοι πίστεψαν ότι ο αγώνας θα έληγε με νίκη της ομάδας του Kάρλος Κεϊρός.

Στο 89ο λεπτό, όμως, ο Ανδρέας Αβραάμ "πάγωσε" το "Ντομ Αφόνσο Ενρίκε" του Γκιμαράες, γράφοντας το τελικό και εντυπωσιακό 4-4!

Μετά το ματς ο Άγγελος Αναστασιάδης, αφού μίλησε για τον Χριστό, την Παναγία και την υπακοή που σημαίνει ζωή… Δήλωσε:

«Περίμενα ότι θα γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι για να το χαρεί ο κόσμος και έτσι έγινε. Είναι όμως πολύ δύσκολο για τους προπονητές και τους ποδοσφαιριστές. Στο πρώτο μέρος ζητήσαμε από την αρχή το γκολ και τα καταφέραμε σε ένα διάστημα που η Πορτογαλία ήταν καλύτερη, όμως μπορούσαμε να αποφύγουμε τα δύο γκολ. Στην επανάληψη φάνηκε η διαφορά από τα διάφορα προβλήματα που αντιμετώπιζαν τις προηγούμενες μέρες τα παιδιά και η Πορτογαλία είχε την ευκαιρία να πετύχει και άλλα γκολ. Στο τέλος ρισκάραμε και καταφέραμε να πάρουμε κέρδος στην έδρα της ομάδας που ξεκίνησε φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλο μας. Κάναμε πολύ καλή αρχή στη διοργάνωση και θα βοηθήσει ψυχολογικά τα παιδιά. Πρέπει όμως να δώσουμε συνέχεια για να αποκτήσει μεγαλύτερη αξία ο βαθμός που πήραμε από την Πορτογαλία».