Μετά τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπορούσια Ντόρτμουντ, «σφραγίστηκαν» και τα άλλα δύο εισιτήρια των ημιτελικών της διοργάνωσης απόψε με τις Μπαρτσελόνα και Μπάγερν Μονάχου να διαμορφώνουν την τελική τετράδα.

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε μπαστούνια με τους Γάλλους, κλείστηκε πίσω για να μην δεχθεί γκολ στο τέλος όμως προκρίθηκε με το 1-1 στο «Καμπ Νου» επί της Παρί. Σκορ που σε συνδυασμό με το 2-2 στο Παρίσι, της έδωσε το πολυπόθητο εισιτήριο.

Το σκορ άνοιξε στο 50’ ο Παστόρε ενώ για τους «μπλαουγκράνα» ο Πέδρο «έγραψε» το 1-1.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Γιουβέντους ηττήθηκε 2-0 στο Τορίνο, σκορ με το οποίο είχε γνωρίσει την ήττα και στο Μόναχο από τη Μπάγερν. Οι Ιταλοί δεν στάθηκαν αντάξιοι των περιστάσεων, έκαναν ένα μέτριο 1ο ημίχρονο όπως και στο πρώτο ματς και κυνήγησαν κάτι καλό στην επανάληψη.

Η όρεξη των παικτών δεν μετουσιώθηκε σε γκολ και τα όποια όνειρα για να συνεχίσουν οι «μπιανκονέρι» στα ημιτελικά, τέλειωσαν στο 64’ με το τέρμα του Μάντζουκιτς. Νωρίτερα είχε προηγηθεί κι ένα δοκάρι του Ρόμπεν που ταρακούνησε το δοκάρι του Μπουφόν αλλά μάλλον όχι την… Κυρία!

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90’ ο Πιζάρο για τους Βαυαρούς που πήραν τη μεγάλη πρόκριση. Την προσεχή Παρασκευή θα μάθουμε τα δύο ζευγάρια που θα προκύψουν έπειτα από κλήρωση.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ!