Η Εθνική ομάδα των Νέων ηττήθηκε με 3-1 από την αντίστοιχη ομάδα του Ουζμπεκιστάν και έτσι δεν θα προχωρήσει στους ”8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Τουρκίας.

Οι Ουζμπέκοι είναι αυτοί που προηγήθηκαν όταν μία σέντρα από αριστερά στο 27 λεπτό δεν κόπηκε και Μακστάλιεφ από κοντά κοντρόλαρε και έπειτα σούταρε για το 1-0. Η Εθνική ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι στο 33′ όταν ο Σταφυλίδης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Διαμαντάκος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ημίχρονο οι παίκτες του Κώστα Τσανα κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως στο 62′ έγινε η φάση που έκρινε και το παιχνίδι. Ο Κουρμπέλης ανέτρεψε στην περιοχή τον αντίπαλο δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Σεργκέεβ εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1.

Η Εθνική με 10 παίκτες δεν μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα και παιχνίδι τελειώσε και τυπικά στο 83′ όταν μετά από λάθος του Μπουγαϊδη στην άμυνα η μπάλα χάθηκε και ο Κωσταντινίδης έκανε ακόμα ένα πέναλτι με τον Ραχμάνοβ να σκοράρει και να κάνει το 3-0. Το Ουζμπεκιστάν τελείωσε και αυτό το παιχνίδι με 10 παίκτες μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γιουλντάσοφ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ουζμπεκιστάν: Αμάνοφ, Σαμσιτντίνοφ, Ρακμάνοφ, Γιουλντάσοφ, Φομίν, Μακστάλιεφ, Κόζακ, Τουράποφ, Σεργκέεφ, Ουμπαγντουλάεφ, Σαρμπικοντιάεφ

Ελλάδα: Καπίνο, Σταφυλίδης, Κωνσταντινίδης, Κουρμπέλης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπάλλας, Φουρλάνος, Μπουχαλάκης, Κολοβός, Γιαννιώτας, Διαμαντάκος