Ο «κεραυνός» του Ντιέ στο 40ο λεπτό του αγώνα στο Ολυμπιακό Στάδιο ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ξάνθη χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στους Ακρίτες, οι οποίοι νίκησαν για τρίτο συνεχόμενο ματς και έβαλαν υποψηφιότητα για την 5η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν ασύνδετοι και με εξαίρεση τον πολύ καλό Εσπράθα που είχε δοκάρι στο 73’ δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και έτσι μοιραία γνώρισαν μια ακόμα εντός έδρας ήττα.

Με τον αέρα από τις δυο συνεχόμενες νίκες κόντρα σε ΠΑΟΚ και Πλατανιά, οι παίκτες της Ξάνθης μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό και πίεσαν για ένα γρήγορο γκολ από το 2ο κιόλας λεπτό με τον Ονουάτσι που εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη απομάκρυνση του Καρνέζη. Ο επιθετικός των Ακριτών, ωστόσο, βιάστηκε να σουτάρει με αποτέλεσμα να καταλήξει άουτ. Από την πλευρά τους, οι «πράσινοι» θέλησαν να απαντήσουν με δυο μακρινά σουτ των Μαρίνου (4’) και Καζιγιάμα (11’), με το πρώτο να είναι πολύ δυνατό, αλλά το δεύτερο να φεύγει ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν. Ένα ακόμα σουτ του Σο (17’) ήρθε να επιβεβαιώσει το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς, αλλά ούτε αυτή τη φορά η μπάλα βρήκε στόχο. Ο Ονουάτσι δέχθηκε κίτρινη κάρτα (23’) για «θέατρο», αλλά όπως φάνηκε από το ριπλέι ο Καρνέζης ανέτρεψε τον επιθετικό των φιλοξενούμενων κι επομένως έπρεπε να δοθεί πέναλτι υπέρ τους. Ο Ονουάτσι απείλησε και στο 28ο λεπτό περνώντας από Τριανταφυλλόπουλο και Μαυρία, αλλά και πάλι το σουτ δεν είχε την κατάληξη που θα ήθελε και πέρασε άουτ. Το σουτ του Σμιθ (38’) ήταν άστοχο, αλλά δυο λεπτά αργότερα οι Ακρίτες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από πάσα του Μάνταλου στον Ντιέ, ο τελευταίος εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» από τα 25 μέτρα και νίκησε τον Καρνέζη για το 1-0! Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, με συνέπεια οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια και τους Ξανθιώτες να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 1-0.

Ο Σο πραγματοποίησε ένα καλό σουτ στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Λοντίγκιν. Ένα σουτ του νεοεισελθόντα Εσπάρθα (50’) δεν είχε τύχη, καθώς η μπάλα πέρασε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Γούτα στο 53ο λεπτό από πλευράς Ξάνθης. Οι «πράσινοι» είχαν μια καλή ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσια (54’), όμως ο Λοντίγκιν μπλόκαρε το πλασέ του Εσπράθα και κράτησε το 1-0 υπέρ της ομάδας του.  Ο Σεϊταρίδης δοκίμασε το πόδι του στο 66ο λεπτό, αλλά και σε αυτή την περίπτωση η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Η πίεση προς τα καρέ του Λοντίγκιν αυξήθηκε σταδιακά, ενώ στο 71’ και μετά από καρφωτή κεφαλιά του Σο, ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έδιωξε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα! Ο Εσπράθα έχασε μια μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους δυο λεπτά αργότερα (73’), όταν μετά από σέντρα του Σισοκό και κεφαλιά ψαράκι του Ισπανού, η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Λοντίγκιν! Η Ξάνθη απάντησε στις ευκαιρίες με την προβολή του Μάνταλου (81’), αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Χωρίς κάποια άλλη αξιόλογη φάση κύλησαν τα τελευταία λεπτά στο παιχνίδι, με συνέπεια η Ξάνθη να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη!

Παναθηναϊκός (Φάμπρι):Καρνέζης, Σισοκό, Μπουμσόνγκ, Βιτόλο, Μαυρίας (55’ Φουρλάνος), Σεϊταρίδης (69’ Κουίπερ), Ζέκα, Σο, Μαρίνος, Τριανταφυλλόπουλος, Καζιγιάμα (46’ Εσπράθα).

Ξανθη (Ουζουνίδης):Λοντίγκιν, Μάρτινς, Μάνταλος, Σμιθ (61’ Σολτάνι), Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Μαρίν, Ντάνι (65’ Βασιλακάκης), Ντιέ, Ονουάτσι (77’ Μαρσελίνιο).