Μια εφιαλτική χρονιά, όπως ήταν τουλάχιστον μέχρι και το Μουντιάλ για την Βραζιλία, τελείωσε με όμορφο τρόπο, τουλάχιστον από τη στιγμή που ανέλαβε ο Κάρλος Ντούνγκα. Η «σελεσάο» επικράτησε σε 6ο σερί παιχνίδι, αυτή τη φορά απέναντι στην Αυστρία με 2-1 και αφήνει ελπίδες για κάτι αισιόδοξο τη νέα χρονιά.

Στο «Ερνστ Χάπελ», παρουσία 48.500 θεατών, η Βραζιλία απέναντι σε μια ισχυρή αντίπαλο, όπως δείχνει και στα προκριματικά του EURO 2016, άνοιξε το σκορ από μια στημένη φάση, από ένα κόρνερ του Όσκαρ ο Νταβίντ Λουίζ στο δεύτερο δοκάρι έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, για να νικήσει τον Οζκάν και να γίνει το 1-0. Στο 73’ ο Όσκαρ ανέτρεψε τον Βάιμαν και ο Ντράγκοβιτς ευστόχησε στο πέναλτι για να γίνει το 1-1. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχτηκε η Βραζιλία μετά από πέντε ματς που κράτησε μηδέν παθητικό.

Τελικά ο Ρομπέρτο Φιρμίνιο στο 83ο λεπτό με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή από πάσα του Φελίπε Λουίς, διαμόρφωσε το 2-1 για τη «σελεσάο». Ο στράικερ της Χόφενχαϊμ σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη Βραζιλία, στην 2η συμμετοχή του στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του, αφού είχε παίξει και 17 λεπτά στο φιλικό απέναντι στην Τουρκία.

Aυστρία: Αλμερ (46’ Οζκάν), Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Φουκς, Ιλσάνκερ, Αρναούτοβιτς (77’ Ούλμερ), Κάβλακ, Οκότι (53’ Σάμπιτζερ), Γιουνούζοβιτς (71’ Βάιμαν), Χάρνικ (88′ Πρεντλ), Κλάιν

Βραζιλία: Ντιέγκο Άλβες, Ντανίλο, Μιράντα (27’ Τιάγκο Σίλβα) Νταβίντ Λουίζ, Φελίπε Λουίζ, Φερναντίνιο (82’ Κασεμίρο), Λουίζ Αντριάνο (62’ Φιρμίνιο), Νεϊμάρ (92′ Μαρκίνιος), Όσκαρ (75’ Φρεντ), Λουίζ Γκουστάβο, Γουίλιαν (62’ Ντάγκλας Κόστα)