Δεν έχει αντίπαλο στα κορτ ο Νόβακ Τζόκοβιτς αποδεικνύοντας μας για μια ακόμη φορά ότι είναι ο κορυφαίος τενίστας, καθώς επικράτησε πριν από λίγο με 3-1 (6-7, 7-6, 6-3, 6-2) του Άντι Μάρεϊ και πήρε για τρίτη σερί χρονιά το τρόπαιο του Αυστραλιανού Όπεν. Ο Νόλε έδειξε γιατί τον αποκαλούν Ironman, καθώς κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση όταν φάνηκε να χάνει τον έλεγχο του αγώνα και να ισοφαρίσει το ματς στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ. Ο Τζόκοβιτς έγινε, λοιπόν, ο πρώτος τενίστας στην open era που παίρνει τρεις συνεχόμενες χρονιές το τρόπαιο, ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ των Άγκασι και Φέντερερ που έχουν κατακτήσει τον τρόπαιο από τέσσερις φορές.

Δείτε περισσότερα

Η σέξι σύζυγος του ποδοσφαιριστή Ρόμπι Κιν

O Μάρεϊ είχε την ευκαιρία να μπεί μπροστά με δυο σετ διαφορά, καθώς είχε κάνει νωρίτερα το 1-0, όμως βρήκε τοίχο μπροστά του με τον Νόλε να πηγαίνει το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε η αντεπίθεση του Τζόκοβιτς και μοιραία ήρθε το 3-1 για τον Μάρεϊ.

"Εύχομαι καλή συνέχεια στον Άντι", είπε ο μεγάλος νικητής στην τελετή απονομής. "Τι χαρά που νιώθω! Είναι σίγουρα το πιο επιτυχημένο μου Grand Slam. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές, πρέπει να αποτελέσουν παράδειγμα και για τα υπόλοιπα τουρνουά. Ευχαριστώ και την ομάδα μου. Παιδιά, αξίζετε το τρόπαιο όσο και εγώ! Θα τα πούμε του χρόνου".