Το ντέρμπι του Merseyside ήταν απόλυτα χορταστικό και διαφήμιση του ποδοσφαίρου αλλά αυτή η φάση και η απόφαση του ρέφερι ήταν ντροπιαστικά για το αγγλικό πρωτάθλημα.

Ο Κέβιν Μιραλάς της Έβερτον δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και ενώ η Λίβερπουλ προηγούνταν στο σκορ 2-1, έπεσε με τις τάπες πάνω στο πόδι του Λουίς Σουάρες ο οποίος έπεσε κάτω σφαδάζοντας.

Οι… τρύπες που του άνοιξε ο Βέλγος μαρτυρούν την αλήθεια, την οποία όμως ο διαιτητής δεν είδε καλά και έβγαλε κίτρινη κάρτα αντί για κόκκινη στον παίκτη των γηπεδούχων.

Ο τεχνικός των “ρεντς” μετά το τέλος του παιχνιδιού, στάθηκε στη φάση αυτή τονίζοντας πως θα έπρεπε να υποδειχθεί η κόκκινη για ένα τέτοιο δολοδονικό τάκλιν που βάζει σε κίνδυνο καριέρες!