Η Γουέστ Χαμ πέρασε με εντυπωσιακό διπλό από την έδρα της Τότεναμ, ενώ και η Άρσεναλ άφησε βαθμούς στην έδρα της Γουέστ Μπρομ.

Οι παίκτες του Βίλας-Μπόας δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και κάπως έτσι ήρθε το 3-0 με τα γκολ να σημειώνονται στα τελευταία 25 λεπτά του αγώνα. Πρώτα ο Ρέιντ με γκολ στο 66ο λεπτό έκανε το 0-1, για να έρθει ο Ρικάρντο Βαζ Τε να κάνει το 2-0 στο 72′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μόρισον στο 79 λεπτό.

Η Άρσεναλ από την άλλη δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Γουέστ Μπρομ και έμεινε στο 1-1. Μάλιστα οι ”κανονιέρηδες” βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αφού ο Γιάκομπ έκανε το 1-0 στο 42 λεπτό. Παρόλα αυτά ο Γουίλσιρ με σουτ που κόντραρε ισοφάρισε για την ομάδα του στο 63ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι που το τελικό σκορ είναι δίκαιο.

Η Άρσεναλ παρά το στραβοπάτημα είναι στην κορυφή της Πρέμιερ, αλλά έχει ως παρέα την Λίβερπουλ. Η Τότεναμ από την άλλη παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας.