Ο Λουίς Σουάρες και ο Ντάνιελ Στάριτζ είχαν και πάλι κέφια και έτσι η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-1 της Κρίσταλ Πάλας στο Άνφιλντ.

Οι δυο τους οδηγούν την φετινή Λίβερπουλ σε υψηλές πτήσεις και αυτό έκαναν για ακόμα ένα παιχνίδι, δείχνοντας ότι δημιουργούν ένα πολύ δυνατό δίδυμο στην επίθεση της ομάδας.

Ο Ουρουγουανός ήταν αυτός που ”μίλησε” πρώτος στο παιχνίδι με την Πάλας και άνοιξε το σκορ με μία πολύ ωραία προσπάθεια, αφού ενώ είχε πέσει κατάφερε και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 στο 13 λεπτό. Λίγα λεπτά μετά ο Στάριτζ σημείωσε ακόμα ένα γκολ με φοβερή προσπάθεια και ωραίο σουτ για το 2-0.

Ο αρχηγός των ”reds”, Στίβεν Τζέραρντ με πέναλτι στο 38 λεπτό ”κλείδωσε” την νίκη πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, εξασφαλίζοντας για την Λίβερπουλ την θέση στην κορυφή της Πρέμιερ, αφού η Άρσεναλ αγωνίζεται αύριο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς έριξαν τον ρυθμό τους, αλλά η Πάλας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Γκέιλ στο 77 λεπτό για το τελικό 3-1.