Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει και «τσίμπησε» τον βαθμό στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Άλκμμαρ (1-1). Ο δικέφαλος του βορρά άντεξε για 82 λεπτά στην Ολλανδία όταν και δέχθηκε το γκολ από τους γηπεδούχους με τον Gouweleeuw να κάνει πολύ ωραία προβολή.

Για τους Θεσσαλονικείς την ισοφάριση πέτυχε στο τρίτο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης που είχε περάσει αλλαγή στην αναμέτρηση. Εξαιρετικός απόψε ο Χακόμπο, αποσόβησε πολλές ευκαιρίες των Ολλανδών ενώ και για το τέρμα που δέχθηκε δεν φέρει καμία ευθύνη.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στον όμιλο.

Οι συνθέσεις:

ΑΖ Άλκμααρ (Μάρτιν Χερ): Εστέμπαν, Βίργκεβερ, Γιόχανσον Μ., Χαβελέου, Φάιτενς, Γκούντελι, Μάρτενς, Ελμ, Ορτίθ, Γιόχανσον Α., Μπέερενς.

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Χακόμπο, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Κατσουράνης(αρχηγός), Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ, Νίνης, Στοχ, Λούκας, Αθανασιάδης.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα των 20:00

Γκενκ-Τουν 2-1

Λέγκια Βαρσοβίας-Απόλλων Λεμεσού 0-1

Λίμπερετς-Εστορίλ 2-1

Λυών-Γκιμαράες 1-1

Ραπίντ Βιέννης-Ντιναμό Κιέβου 2-2