Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε σπίτι του και το ιδανικότερο σενάριο ήθελε νίκη, όπως και έγινε! Οι “πράσινοι” επικράτησαν 2-0 του Παναιτωλικού για την 1η αγωνιστική της Superleague και μπήκαν με το δεξί στη μάχη του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην εντυπωσίασε ιδιαίτερα με την ποιότητα στο παιχνίδι του αλλά αρκέστηκε στην εκπληκτική ατμόσφαιρα που ετοίμασαν οι οπαδοί του και έφτασε στη νίκη.

Το σκορ άνοιξε ο Νάνο μόλις στο 3ο λεπτό ευστοχώντας στην εσχάτη των ποινών ενώ το τελικό 2-0 πέτυχε ο Μπεργκ στο 65’. Για την ομάδα του Αγρινίου αποβλήθηκε ο Δάρλας στο 51’ αφήνοντας την ομάδα του να συνεχίσει με αριθμητικό μειονέκτημα για ένα σχεδόν ημίχρονο.

Αύριο Δευτέρα, η πρεμιέρα ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση Καλλονή-Ολυμπιακός (21:30).

Συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Καπίνο, Κουτρουμπής, Μέντες, Λαγός, Μπαϊράμι, Μαρινάκης, Καρέλης (60′ Μπεργκ), Αμπέιντ (84′ Μουζακίτης), Νάνο, Σίλντεφελντ (69′ Τριανταφυλλόπουλος), Ντίνας

Παναιτωλικός: Μπρακάλι, Κούσας, Μελισσάς, Θεοδωρίδης (57′ Γκόλιας), Πασάς (66′ Μύγας), Γκοντόι, Καλογέρης, Γκάλο, Δάρλας, Μπόγιοβιτς, Μπελόν (76′ Παπουτσογιαννόπουλος)