Η Ισπανία είναι τα τελευταία χρόνια στην κορυφή του παγκοσμίου ποδοσφαίρου και φαίνεται ότι από πίσω έρχεται ακόμα μία φουρνιά σπουδαίων παικτών που θα συνεχίσει την πετυχημένη πορεία.

Έτσι λοιπόν η εθνική Ισπανίας U-21 επικράτησε της αντίστοιχης ομάδας της Ιταλίας στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με 4-2 έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον μέσο της Μπαρτσελόνα Τιάγκο, ο οποίος και σημείωσε χατ-τρικ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ισπανούς να ανοίγουν το σκορ στο 6΄ μόλις λεπτό με τον Τιάγκο, για να ισοφαρίσει για τους Ιταλούς 4 λεπτά αργότερα ο Ιμόμπιλε. Από εκεί και πέρα ο μέσος της Μπάρτσα με δύο γκολ στο 31ο λεπτό και στο 38ο με πέναλτι έκανε το 3-1 και ο Ίσκο επίσης με πέναλτι στο 66ο λεπτό έκανε το 4-1.

Το μόνο που κατάφερε η Ιταλία, ήταν να μειώσει στο τελικό 4-2 με σκόρερ τον Μπορίνι στο 79'. Να σημειώσουμε πως οι Ισπανοί είχαν πάρει και πάλι το τρόπαιο το 2011 με αντίπαλο τότε την Ελβετία.