Με αμείωτο ενδιαφέρων συνεχίζονται τα play offs του ΝΒΑ, με τους Σικάγο Μπούλς να κάνουν το πρώτο break της διαδικασίας. Στα μέχρι τώρα παιχνίδια, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να σπάσει την έδρα του αντιπάλους της, οι Ταύροι όμως στο χθεσινό ματς με τους Νετς, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κατάφεραν να κάνουν το 1-1 (82-90). Να θυμίσουμε πως στο πρώτο ματς είχαν διασυρθεί με 106-89.

Νετς – Μπούλς

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν θύμιζε σε τίποτα εκείνο του πρώτου αγώνα στο Μπρούκλιν, με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τελικά το ημίχρονο να ολοκληρώνετε με 46-47 υπέρ του Σικάγο, μετά από ένα δύσκολο buzzer beater του Γουότσον για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν σταθερά και πάλι το προβάδισμα, με οδηγό την εξαιρετική τους άμυνα. Οι Νετς έκανα μια τελευταία προσπάθεια να αποφύγουν το break (80-76 μετά από τρίποντο του Τζόνσον), τελικά όμως οι «Ταύροι» πήραν τη νίκη με 82-90, έκαναν το 1-1 και πλέον η σειρά επιστρέφει στο Σικάγο.

Τα δωδεκάλεπτα: 17-20, 46-47, 57-69, 82-90

Κλίπερς – Γκρίζλις

Απίστευτο φινάλε είχε το χθεσινό δεύτερο ματς των Κλίπερς με τους Γκρίζλις, καθώς για ακόμη μια φορά ο Πολ σημείωσε το καλάθι που έκρινε την αναμέτρηση 0.1 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους και 9 ασίστ. Με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά οι Γκρίζλις κατάφεραν να φέρουν τα ματς στα ίσια 91-91 στα 14'' πριν το τέλος με κάρφωνα του Μαρκ Γκασόλ. Ωστόσο, ο Πολ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με σουτ στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στους Κλίπερς και παράλληλα το προβάδισμα στη σειρά με 2-0.

Δωδεκάλεπτα: 26-26, 50-44, 75-71, 93-91.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται σήμερα με τρεις αναμετρήσεις, Στις 02:30 οι Μαϊάμι Χιτ αντιμετωπίζουν τους Μπανκς, στις 03:00 οι Νικς τους Σέλτικς και στις 05:30 οι Νάγκετς τους Γουόριορς. Τα ματς είναι όλα στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.