Οι πρώτοι δύο προημιτελικοί του Τσάμπιονς Λιγκ ολοκληρώθηκαν απόψε, με τις Μπάγερν Μονάχου και Μπαρτσελόνα να κάνουν το μεγάλο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Στη Γερμανία, οι Βαυαροί επικράτησαν 2-0 της Γιουβέντους και δυσκόλεψαν το έργο των «μπιανκονέρι» στη ρεβάνς από σήμερα με τα δύο γκολ διαφορά που πήραν. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με το καλημέρα αφού προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Alaba ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Muller στο 63΄.

Στο άλλο παιχνίδι-φωτιά της βραδιάς, Παρί Σεν Ζερμέν και Μπαρτσελόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο Παρίσι. Οι «μπλαουγκράνα» σκόραραν δύο φορές αλλά ισοφαρίστηκαν ισάριθμες και πλέον η πρόκριση θα παιχτεί στον επαναληπτικό του «Καμπ Νου». Το 0-1 ήρθε από τον συνήθη ύποπτο Μέσι αλλά ο Ιμπραίμοβιτς έφερε το ματς στα ίσα στο 80ο λεπτό. Ο  Φάμπρεγκας κέρδισε το πέναλτι και ο Τσάβι εκτέλεσε σωστά από την άσπρη βούλα για το 1-2 στο 88’ αλλά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ματουιντί «λύτρωσε» τους Γάλλους κάνοντας το 2-2!

*Διαμαρτυρίες για γκολ οφσάιντ στο 1-1 του "Ίμπρα" αλλά και στο δεύτερο γκολ των Γερμανών.