Ο Μάρκος Παγδατής μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έχασε με 2-1 σετ(6-4, 4-6, 6-7) από τον Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο και αποκλείστηκε από το τουρνουά του Ντουμπάι. Ο Κύπριος τενίστας αν και βρέθηκε να έχει 3 ματς πόιντ, τελικά έχασε στο τάι-μπρέικ.

Δείτε περισσότερα:Ζαμπίδης vs Χούτος (vids)

Ο Μάρκος πήρε το πρώτο σετ με 6-4 αλλά το νούμερο 7. της παγκόσμιας κατάταξης ισοφάρισε κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 6-4. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, ο Παγδατής προηγήθηκε με 4-1, με τον Ντελ Πότρο να απαντάει και να κάνει το 4-4. Παρόλα αυτά ο Κύπριος τενίστας έκανε το 5-4 και είχε 3 ευκαιρίες για να κάνει το μπρέικ και να πάρει εκείνος την πρόκριση. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ όπου ο Αργεντίνος βρήκε τον τρόπο και το πήρε με 7-4 με αποτέλεσμα μετά από δυόμιση ώρες αγώνα να καταφέρει να επικρατήσει.