Εύκολη αποδείχτηκε για την Μπαρτσελόνα η αναμέτρηση με την Χετάφε, καθώς ο Μέσι και η παρέα του διέλυσαν  με 6-1 την ομάδα των ''μαδριλένων''. Τα γκολ άρχισαν από νωρίς να μπαίνουν, καθώς μόλις στο 6' λεπτό ο Αλέξις μετά από πάσα του Ινιέστα δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ. Στο 13' ήταν η σειρά του Μέσι, ο οποίος έκανε το 2-0 μετά από ασίστ του Τιάγκο.

Δείτε περισσότερα:Που θα πάς τελικά ρε Νεϊμάρ;

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα καλύτερο για τους ''μπλαουγκράνα'', με τον Βίγια να κάνει το 3-0 στο 58' λεπτό, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Άλμπα. Ο Τέγιο που είχε περάσει ως αλλαγή σκόραρε με σουτ για το 4-0 και λίγο μετά σκόραρε και η Χετάφε. Ο Βάσκεθ εκμεταλέυτηκε το λάθος γύρισμα του Άλμπα και μείωσε για την ομάδα του σε 4-1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Μπαρτσελόνα ''χτύπησε'' 2 φορές για να κάνει το τελικό 6-1. Πρώτα ο Ινιέστα και μετά ο Πικέ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.