5 τεμάχια έριξε ο Μπερμπάτοφ στην σημερινή, "επική" νίκη των κόκκινων διαβόλων επί της Μπάλκμπερν με 7-1!

Σε μια παράσταση στο "θέατρο των ονείρων" η Μάντσεστερ καθάρισε πολύ εύκολα την αντίπαλο της και πλέον είναι μόνη πρωτοπόρος στην βαθμολογία της premier league με την Τσέλσι όμως να έχει ένα αγώνα λιγότερο.

Ο Μπερμπάτοφ έδειξε απο νωρίς τις άγριες διαθέσεις του αφού σκόραρε μόλις στο 2' του αγώνα. Συνέχισε ο Πάρκ στο 23' και στο 27' ο Βούλγαρος έβαλε το δεύτερό του γκολ στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι ήδη 3-0.

Και εκεί που λες οτι τα πιστόλια του Μπερμπάτοφ θα έχουν κρυώσει λόγω της ανάπαυλας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο και "ξαναπυροβόλησε"! Στο 47' έκανε το 4-0. Στο επόμενο λεπτό, στο 48' ο Νάνι συμμετείχε στον θρίαμβο της ομάδας του και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0!

Ο Μπερμπάτοφ όμως δει είχε σιγήσει και ξαναχτύπησε δύο φορές, στο 62' και στο 70'!

Το γκολ της τιμής για την Μπλάκμπερν πέτυχε στο 82' ο Σαμπά.