Με έξυπνη τακτική και οργανωμένο ποδόσφαιρο η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε άνετα την παραπαίουσα Λίβερπουλ με 3-0, σε αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κάρλος Τέβες, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχε συνολικά μία εξαιρετική παρουσία. Το άλλο τέρμα για τους «πολίτες» σημείωσε ο Μπάρι με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, από τα πρώτα λεπτά επέβαλαν τον ρυθμό τους και μετά το γκολ, είχαν αρκετές ευκαιρίες για να μεγαλώσουν το σκορ. Αντίθετα, η Λίβερπουλ έφτανε έξω από την αντίπαλη περιοχή, όμως δεν ήταν ουσιαστική.

Στην επανάληψη η Σίτι μπήκε και πάλι καλύτερα και ευτύχησε στο 52' να κάνει το 2-0, όταν ο Μίλνερ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Λέσκοτ με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Τέβες, ο οποίος με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ξανά ο Αργεντινός επιθετικός με πέναλτι στο 67'.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι στο πρωτάθλημα (είχαν φέρει ισοπαλία με Τότεναμ στην πρεμιέρα), οι οποίοι «άφησαν» τους "κόκκινους" χωρίς «τρίποντο».

Οι συνθέσεις:

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κόλο Τουρέ, Κομπανί, Λέσκοτ, Ντε Γιονγκ, Γιάγια Τουρέ (83' Τζο), Μπάρι, Μίλνερ, Τζόνσον, Τέβες (83' Ζαμπαλέτα).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Τζόνσον, Σκρτελ, Κάραχερ, Άγκερ, Λούκας Λέϊβα, Γιοβάνοβιτς (85' Πατσέκο), Τζέραρντ, Κάιτ, Ν' Γκόνγκ, Τόρες (76' Μπάμπελ).

Γουίγκαν – Τσέλσι 0-6

34' Mαλουντά, 48', 52' Ανελκά, 78', 90' Καλού, 90+3' Μπεναγιούν

Κυριακή 22/8

Νιούκαστλ – Άστον Βίλα 6-0

34', 67', 90' Κάρολ, 31', 87' Νόλαν, 12' Μπάρτον

Φούλαμ – Μάντσεστερ Γ. 1-1

57' Ντέιβις, 89' Χάγκελαντ – 11' Σκόουλς, 84' Χάγκελαντ (αυτογκόλ)

Δευτέρα 23/8

Μάντσεστερ Σ. – Λίβερπουλ 3-0

13' Μπάρι, 52' 67' (πεν.) Τέβεζ